A very special thank you to our Hall of Famers and family of deceased Hall of Famers who have provided valuable content, edits, and shared their stories to endorse this project:

Colette Bourgonje – Inducted 2019 – Multisport

Sharon Anne Firth – Inducted 2015 – Cross Country Skiing

Karakwinontha Waneek Horn-Miller – Inducted 2019 – Water Polo

Mahihkan Pimohtêw Chief Wilton Littlechild – Inducted 2018 – Indigenous Peoples’ Sports

Ohnathakowa Alwyn Morris – Inducted 2000 – Canoe/Kayak Sprint

Bryan Trottier – Inducted 2016 – Ice Hockey

Family Members

Joe Keeper for Joseph Benjamin Keeper – Inducted 2015 – Athletics

Jan Larsson & Sharon Anne Firth for Shirley Firth – Inducted 2015 – Cross Country Skiing

Gary Manson for Xul-Si-Malt Harry Manson – Inducted 2015 – Soccer 

Cindy Martin for Gagwe:gih Tom Longboat – Inducted 1955 – Athletics

Richard Powless, Gail Ayres, Audrey Powless-Bomberry and Jacqui Powless for Gaylord Powless – Inducted 2017 – Lacrosse

Richard Powless, Gail Ayres, Audrey Powless-Bomberry and Jacqui Powless for Ross Powless – Inducted 2020/21 – Lacrosse

Peter Isaacs for Bill Isaacs – Inducted 2015 – Lacrosse

Sponsors

Project Team

Cheryl Bernard, President and CEO

Janice Smith, Vice President and Chief Operating Officer

Gerald Saccardo, Director of Finance

Misty Kolozetti, Vice President, Marketing, Fund Development & Communications

Marnie Krell, Director, Communications

Greg Beausoleil, Manager, Facility & Technology Integration

Katelyn Roughley, Manager, Education and Programming

Noor Fatima, Indigenous Special Projects Assistant

Kaiden Reding, Curator

Zack LeDuke, Multimedia Developer

Jennifer Lukiv, Strategist, Digital Engagement

Staff – Southern Alberta Institute of Technology

Raynie Wood, Dean of the School of Information and Communications Technologies (ICT)

Jim Slobodian, Academic Chair, New Media Product & Design/Graphic Communications Print Technology

Andrew Stevenson, Instructor, New Media Production & Design/Graphic Communications Print Technology

Dan Stephenson, Program Specialist/Instructor, New Media Production & Design

Students – Southern Alberta Institute of Technology

Jade Andersen

Ben Anderson

Leslie Rona Cristeen Bagay

Noah Dashney

Helena Epp

Lindi Forand

Amber Ho

Selena Houle

Mina Jeong

Valentino Le

Trevor Leslie

Alice Liao

Jovan Martinez

Karla Andrea Perezcampos Olivas

Patricia Peixoto

Jesse Pomkoski

Brandon Schoel

Hoang Tung Vu

Jordan Williams

Thomas Yee

Tech Integrator

Andrew Ferencevic, President, Webscapes

Helen Stoumbos, President/CEO, Quantum Media House

Aboriginal Sport Circle

Aboriginal Sport Circle Board and Staff

Lisa Eisenhardt-Spillane

Michael Heine

Tom Longboat Award Winners

Lyric Atchison

Cameron Gayleard

Jocelyne Larocque

James Lavallée

Michael Linklater

Joy SpearChief-Morris

Narrators

Kaniehtiio (Tiio ) Horn

John “Buck” Martinez

Indigenous Education Consultant  

Crystal Clark

Visual Artist & Illustrator

Urban Iskwew – Hawlii Pichette

Indigenous Languages Translation and Narration

Eleanor Firth

Nations Translation Group

Oneida Language and Cultural Centre

Content for this digital book was also procured from other organizations, individuals and museums.

We recognize and thank each of them for their valued contributions to this final product.

Organizations & Museums

Alamy Stock Photos

Alberta Sports Hall of Fame and Museum

Aboriginal Peoples Television Network (APTN)

Arctic Winter Games (AWG)

Archives of Manitoba

Brantford and Area Sports Hall of Recognition

British Columbia Sports Hall of Fame and Museum

Canada Soccer Hall of Fame

Canadian Lacrosse Hall of Fame

Canadian Olympic Committee

Canadian Press Images

Canadian Sport Centre Manitoba

City of Edmonton Archives

Edmonton Police Service

Getty Images

Hamilton Sports Hall of Fame

Hockey Hall of Fame and Museum

International Olympic Committee

Library and Archives Canada

Manitoba World War One Museum

Manitoba Sports Hall of Fame

Nanaimo Museum

North American Indigenous Games (NAIG)

Northwest Territories Archives

National Soccer Hall of Fame

Office of the Governor General of Canada

Ontario Lacrosse Hall of Fame

Penetanguishene Sports Hall of Fame

Provincial Archives of Alberta

Provincial Archives of BC

Provincial Archives of Saskatchewan

Royal Alberta Museum

Royal BC Museum

Saskatchewan Sports Hall of Fame

Six Nations of the Grand River Parks and Recreation Department

Soccer Hall of Fame of BC and Heritage Archives

The Military Museums

UBC Thunderbirds

Veterans Affairs Canada

City of Winnipeg, City Clerk’s Department, Archives & Records Control Branch

Supporters of the Indigenous Sport Heroes Education Experience:

Jeff Awid, Edmonton Police Service

Roger Barnes, Soccer Hall of Fame of BC and Heritage Archives

Chief Darcy Bear

Jason Beck, British Columbia Sports Hall of Fame and Museum

Michael Brannagan, Gleam Media Inc.

Djorn Buchholz, Santiago Aguilera-Vanderheyden, National Soccer Hall of Fame

Craig Campbell, Hockey Hall of Fame and Museum

Rory M. Cory, The Military Museums

Larry Gauthier, Chinook Lodge

David Giddens, CBC

Fidelia Gayleard, Parent of Cameron Gayleard

Paul Gilkinson, Ontario Lacrosse Hall of Fame

Andrea Gordon, Canadian Press Images

Cheryl Henhawk, Six Nations of the Grand River Parks and Recreation Department

Ela Stypa Jones, Brantford and Area Sports Hall of Recognition

Kim Koss

Dr. Carlana Lindeman, Martin Family Initiative

Sophia Maher, Nanaimo Museum

Matthew Ostapchuk, Royal Alberta Museum

Alexander Pullin, International Olympic Committee

Frank Roch, From the Hack 

Richard Scott, Canada Soccer Hall of Fame

Bryann Seib, Saskatchewan Sports Hall of Fame

Darrell Stranger, APTN News

Sandi Swanigan, Aboriginal Sport Circle

Bruce Tascona, Manitoba World War One Museum

Jean-Pierre Tibi, Translator

David Watkins, Hamilton Sports Hall of Fame

VIDEO CREDITS